צרו קשר

  ּ

  מה קודם: המלחמה בחמאס, או שחרור החטופים?

  21.1.24
  מה קודם: המלחמה בחמאס, או שחרור
  החטופים?

  המטרה: לקיים שיחה על כך

  השיעור

  • כמה חטופים מישראל מוחזקים בידי החמאס?
  136
  • מישהו אולי זוכר שם או שמות של כמה מהם?
  • מה התנאים שבהם הם מוחזקים?
  תנאים קשים ביותר. קור (הם בבגדי קיץ); חושך; קשה לנשום; יחס לא אנושי (מדי פעם מאיימים עליהם בהוצאתם להורג); אסור להם לדבר; אין להם קשר עם הבית; עד כה, הם היו ללא תרופות; הם אינם יודעים אם ומתי הם ישוחררו.

  והיכן עומדת המתקפה של צה"ל?
  -רוב הרצועה נכבשה; אבל בחאן יונס, שהיא מרכז חשוב של החמאס, עדיין יש התנגדות קשה; ולפי ההשערה, שם גם נמצאים החטופים, וגם ראשי החמאס, וסינוואר. אם החמאס לא יושמד, הוא יעלה שוב לשלוט ברצועה ולאיים עלינו.
  האם אפשר להמשיך להילחם בחמאס, ובמקביל- לטפל בשחרור החטופים?
  דיון
  – לא, זה בלתי אפשרי. אם נמשיך בהתקפה, החמאס לא יהיה מוכן למשא ומתן על החטופים. לכן, חייבים לתת עדיפות לאחד משניהם. מה הנימוקים של כל אחד מהצדדים?
  לרשום את הנימוקים על הלוח.
  עדיפות לשחרור החטופים
  – אין לנו זמן. התנאים הקשים מאוד של החטופים מסכנים את חייהם (כמה מהם כבר לא בחיים); והחמאס לא נרתע מלרצוח אותם, אם זה באינטרס שלו.
  – זהו חוב מוסרי של המדינה, שהפקירה אותם להתקפת החמאס.
  – חייבים לתת לשחרורם עדיפות, גם במחיר של הפסקת המלחמה.

  עדיפות להמשך המלחמה
  – החמאס עדיין קיים, וממשיך להילחם. אם נפסיק עכשיו את ההתקפה, הוא יעלה שוב וימשיך לשלוט בעזה; וכל מה שהקרבנו יהיה חסר ערך.
  – אחרי המכה הקשה שספגנו, אנו חייבים לסמן ניצחון. הפסקת הלחימה תתפרש כהפסד, וזה יחליש את מעמדה של ישראל.
  – נימוק שאיננו נאמר, אבל קיים: נתניהו רוצה להמשיך במלחמה, כדי למנוע בחירות ונפילת ממשלתו, ואז- סיום משפטו, ואולי- פסק דין שיוציא אותו חייב.
  דעתי:
  זוהי דילמה קשה מאוד.
  אני סבור שצריך להמשיך במלחמה עד מיגור החמאס, אבל חייבים לקבוע קוו סיום, שיהיה בזמן הקרוב. ועוד יותר חשוב: לומר מה עושים אחרי גמר המלחמה. כרגע, לא נראה שהממשלה נותנת תשובות לכך, ולכן אני בעד עדיפות למאמץ לשחרור החטופים.

  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ