צרו קשר

  ּ

  פרשת אלאור אזריה

  פרשת אלאור אזריה

   

  המטרה: אסור להרוג שבוי חסר אונים

   

  השיעור:

  כשהמג"ד פיני שאל את הפיקוד מה לעשות עם השבויים שלקח, אמרו לו: תהרוג אותם.

  * מה דעתכם על כך?

  * שיחה.

   

  ומה היתה תשובתו של פיני?

  "שק לי בתחת".

  * מה היחס של פיני, ומה היחס של מפקדו, לחיי אדם?

  בשביל פיני, חיי אדם- לא משנה מי הוא- הם ערך. בשביל המפקד, חיי ערבים אינם ערך מקודש. אם יש אי- נוחות, מותר להרגם.

  * מה דעתכם?

   

  * שמעתם את השם אלאור אזריה?

  *חניכים ינסו לזכור פרטים.

  * המנחה ישלים בקיצור.

  * ארבעה חניכים יקראו לכיתה, אחרי הכנה, שישה קטעים מתיאור פרשת אלאור אזריה.

   

  פרשת אלאור אזריה

  לפי ויקיפדיה.

  ב-24 במרץ 2016, הגיעו שני מחבלים לעמדה של צה"ל בתל רומיידה, בחברון, ודקרו את אחד החיילים. החיילים הגיבו באש, הרגו את אחד המחבלים, ופצעו קשה את השני. כעבור זמן קצר הגיע למקום סמל אלאור אזריה,ירה בראשו של המחבל, ששכב על הקרקע, והרג אותו.

  כעבור כמה שעות נפתחה נגד אזריה חקירה של מצ"ח. אחד החיילים שהיו במקום ציטט את אזריה:"מגיע לו למות, הוא הרג את החברים שלי". אזריה הכחיש שאמר זאת.

  בתחקיר שהיה זמן קצר אחר כך, אמר אזריה שירה במחבל כי חשש שהוא עדיין חמוש בסכין. המג"ד, שעשה את התחקיר, אמר לו: "אני חושב שאתה משקר". יותר מאוחר טען אזריה שירה כי חשש שהמחבל נושא חגורת נפץ מתחת למעיל שלבש. זו הייתה גם עדות מפקד המחלקה שהיה בשטח לאורך כל האירוע.

   

  דעות שונות על האירוע

   

  תגובת הרמטכ"ל ושר הביטחון

  בהודעה של הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, בתמיכת שר הביטחון, יעלון, נאמר:

  "זה לא צה"ל, אלו לא ערכי צה"ל וזו לא תרבות צה"ל."

  גם יעלון פירסם הכרזת גינוי למעשה. הסיבות לכך היו: חשש מהשלכות הפרשה על התנהגות חיילי צה"ל, וחשש מהסלמה ופיגועי נקמה מצד הפלסטינים. יעלון אמר: "האירוע הוא חמור ביותר ומנוגד באופן מוחלט לערכי צה"ל ולמוסר הלחימה שלו…המפקדים הבינו שיש פה אירוע חריג של חייל שסרח ולא של גיבור."

  והרמטכ"ל, אייזנקוט, כתב באיגרת לחיילי צה"ל:"צה"ל קידש ערכים חשובים ובהם כבוד האדם וטוהר הנשק…לא נהסס למצות את הדין עם חיילים שיחרגו מאמות המידה המבצעיות והמוסריות שעל פיהן אנו פועלים."

   

  תגובות המערכת הפוליטית

  נתניהו בתחילה הסתייג ממעשהו של אזריה, ותמך בשר הביטחון והרמטכ"ל. אבל בהמשך הוא שינה את עמדתו, ואמר לאביו של אזריה: "כאבא של חייל, אני מבין את המצוקה שאתם מצויים בה".

  ח"כ אביגדור ליברמן אמר: "עדיף חייל שטעה ונשאר בחיים על פני חייל שהיסס ומחבל הרג אותו".

  ח"כ אחמד טיבי אמר: "חיילי צה"ל ושוטרים יורים ומוציאים להורג פלסטינים פצועים בדם קר". האחריות, אמר, היא על פוליטיקאים מתלהמים לא פחות מהחייל היורה".

  חבר הכנסת אורן חזן כינה את אזריה "גיבור". ח"כית שולי מועלם קראה להעניק לו צל"ש. ברוך מרזל לחץ את ידו ושיבח אותו.

  אחרי הרשעתו של אזריה, תמכו בחנינה נתניהו, אריה דרעי, ישראל כץ ומירי רגב, וגם אחרים. שר הביטחון, אלי בן דהאן, יזם הצעת חוק שמטרתה לתת חסינות מהעמדה לדין של חיילים על פעולה שעשו תוך כדי אירוע מבצעי.

  בזמן המשפט, התקיימו הפגנות תמיכה באלאור, בכמה מקומות. בסקר של קול ישראל התברר ש-66% מהציבור היהודי תומך בשחרורו. רק 5% הגדירו את המעשה כרצח. בהפגנות התמיכה בחייל, נישאו כתובות כמו: "לא מפקירים חייל בשטח" ו"עדיף מחבל מת מחייל בכלא".

  אלאור נבחר לאחד מאנשי השנה של העיתון "מקור ראשון".

   

  תגובות בינלאומיות: ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, גינה את האירוע ואמר שזו הוצאה להורג ללא משפט". אמנסטי אינטרנשונל קרא לחקור את המקרה בחשד לפשע מלחמה.

  ב-4 בינואר 2017 הרשיע בית הדין פה אחד את אזריה בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת. השופטים קבעו כי גרסת אזריה לגבי חשד למטען לא היתה אמינה. "אין מקום לבצע ירי רק מחמת חשד". בית הדין הצבאי גזר על אזריה 18 חודשי מאסר והורדה לדרגת טוראי.

  לאחר ערעור ודיון נוסף קבעו השופטים: "יש במעשיו (של אזריה) הפרה חריפה של הערך של קדושת החיים. חייו של כל אדם הם ערך יסוד בחברתנו. במעשיו רמס אזריה ערך זה כשהרג, ללא צורך מבצעי, את המחבל".

   

  טיעונים בעד ונגד

  * האם אזריה הוא גיבור או רוצח?

  * ויכוח. שני תלמידים יטענו: רוצח.

  שני תלמידים יטענו: גיבור.

  כיסא פנוי למצטרף, לומר דעה.

  * דיון פתוח.

   

  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ