צרו קשר

  ּ

  הכלבה בימבה

  המטרה: לנקוט עמדה כלפי כלבה נושכת

  השיעור

  סרטון: כלב נושך אדם

  * הצגת הסרטון.

  * למי כאן יש כלב במשפחה?

  * ספרו, כל אחד, סיפור על הכלב.

  * אתה אוהב את הכלב שלכם?

  * במה זה מתבטא?

  * קרה שהכלב נשך מישהו?

  * מה עשיתם, כשזה קרה?

  בימבה, כלבה ממוצא אוסטרלי, שעיקר עיסוקה ותאוותה כאשר היא משוחררת, הוא להתנפל על עוברי אורח ולנשכם. זהו זן אוסטרלי שטופח במיוחד לנשוך רגלי פרות שסטו מהעדר, והתכונה הזאת הועברה גם לרגלי אדם.

  במקרה אחד, היא הבחינה ביוחאי שנסע על אופניים. היא התנפלה עליו בנביחות פראיות, ולפני שהספיק לרדת מאופניו, נשכה את רגלו נשיכה עמוקה וכואבת. הקריאות של בעלת הכלבה, נורית, אליה: "בימבהלא! בימבהחזרי!" לא הועילו, ובימבה חזרה ותקפה בחמת זעם. רק בעיטה מכוונת היטב עצרה את ההתקפה.

  רגלו של יוחאי נשארה נפוחה וכואבת במשך שבועות.

  בעליה של בימבה אהבו אותה מאוד, והיו מוכנים להשקיע הרבה כדי להשאירה אצלם. הם הקימו סביב ביתם מחסום חשמלי, שלא איפשר לכלבה לצאת ולתקוף.

  בימבה אומנם הייתה חסומה, אבל כל מי שעבר לייד הבית התקבל ביללות מחרידות ובריצה מטורפת של הכלבה לאורך המחסום, עד שהתרחק. חברי הקיבוץ, שהיו ערים למה שקורה, החלו לעקוף את הבית, כדי להימנע מקבלות הפנים האלה.

  עברו כשישה שבועות, ומה שהיה צפוי לקרותקרה. אולי הייתה הפסקה בזרם החשמל, ואולי למדה בימבה לדלג מעל למחסום החשמלי. קפיצה אחתוהיא היתה בחוץ. עתה, היא תרה אחרי מטרה ראוייה. דליה רכבה על אופניה על המדרכה, ולא הייתה מודעת לסכנה הנשקפת לה. בימבה התנפלה עליה, נשכה את רגלה בחוזקה, והפילה אותה מאופניה. נורית קראה אותה אליה, התנצלה, והחזירה אותה הביתה. הרגל המשיכה לכאוב עוד זמן רב.

  כאמור, משפחתה של נורית קשורה מאוד לבימבה, ורואה בה כלבה שקטה וידידותית. המאמצים שעשו כדי לשמור עליה משקפים זאת.

  * מה לדעתכם צריך לעשות? כיצד לנהוג?

  לדעתי, מצד אחד, המשפחה קשורה מאוד לכלבה, והפרידה ממנה תהיה קשה. כל מי שהיה לו כלב מבין זאת. הבעלים גם עשו כל מה שאפשר כדי למנוע מהכלבה לפרוץ החוצה.

  מצד שני, הכלבה מהווה סכנה אמיתית. שלוש פעמים היא נשכה אנשים בצורה רצינית, ופעם אחת גם הפילה את דליה מהאופניים. נפילה כזאת יכולה לגרום לשברביד, ברגל או בראש. וכשמעמידים את הקשר לכלבה מול הסכנה שהיא מהווה, אין לי ספק שהסכנה קודמת לקשר.

  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ